25Kişi Şuanda Sohbet Ediyor

Hemen Sohbete Başlayın, Yeni Arkadaşlar Edinin...

BLOG : Sanal Kaytarma Sesli Chat Sesli Sohbet Sesli Siteler

Sanal Kaytarma Sesli Chat Sesli Sohbet Sesli Siteler

Bir çalışanın, iş saatleri içerisinde çalıştığı kurumun internet bağlantısını kişisel amaçlarına yönelik kullanması olarak tanımlanır. Diğer bir ifadeyle sanal kaytarma, iş saatlerinde iş dışı internet kullanımı, siber sapkınlık, işte kişisel internet kullanımı, internet suistimali, işyerinde eğlence amaçlı gezinme ve gereksiz bilgisayar kullanımı olarak da ifade edilir. (Vitak vd., 2011: 1751)
 
 
Çalışanlar, yaptıkları işlerden ve onun yarattığı sıkıntılardan kurtulma amaçlı çeşitli kaytarma yollarını her dönemde göz önüne sunarak işten kaytarma olgusunun gelişim göstererek günümüzde gelişini bizlere daha iyi anlatmışlardır. Günümüzde zaman zaman sanal kaytarma (cyberloafing) kapsamına girecek hareket ve davranışlarda bulunmayan çalışan sayısının yok denecek kadar az olduğu görülmektedir. Güncel bir örnek vermek gerekirse; sabah işe gelen bir kadın çalışan mesai saatleri içerisinde kendisine gelen büyük bir markanın indirim haberiyle beraber, o markanın sitesine girip indirimdeki ürünleri incelemesi güzel bir örnek olur.
 
 
Amerika’da yapılan bir araştırmada günümüzde en çok rastlanılan sanal kaytarma (cyberloafing) örnekleri aşağıdaki gibidir:
 
 
-Kişisel mail adresi kontrol etmek
 
 
 
-Sosyal medya
 
 
-Oyun oynamak
 
 
-Video izlemek
 
 
-Alışveriş yapmak
 
 
-Düğün planlamak
 
 
-Finansal yatırımlarla ilgilenmek
 
 
-İş aramak
 
 
 
 
Sanal kaytarma (cyberloafing) konusunda araştırma yapan araştırmacıların bir kısmı, sanal kaytarmanın örgüte zarar verdiğini savunurken bir kısmı da bunun aksine çalışanların verimliliklerini arttırdığını bunun da kuruma faydalı olduğunu savunur.
 
 
Kaynak:  By-Enes
 

11 Kas 2017 72 Görüntüleme

0 YORUM YAPILDI

Gönder